Hakkari’ye kayyum atanmasına AP’den tepki

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınması ve Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanması hakkında sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

Sanchez Amor, X’ten yaptığı paylaşımda, “Ve yeniden başlıyor: DEM Parti’nin seçilmiş Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış, gözaltına alındı ve Valilik’ten yerine kayyum atandı. Demokratik ilkelere apaçık bir saldırı ve halkın iradesini topyekun bir yok sayış: Katılımın yeniden canlanmasına yönelik her umudu yok etmenin hükümet için en hızlı yolu.” değerlendirmesinde bulundu.

Hollanda Temsilciler Meclisi üyesi ve Avrupa Parlamentosu’nun eski Türkiye Raportörü Kati Piri ise, “Erdoğan, partisine oy verdiğiniz sürece demokrasinin gayet iyi olduğuna inanıyor. Hakkari halkı iki ay önce Kürt belediye başkanı Mehmet Sıddık Akış’ı seçti. Onu tutuklayıp yerine bir kayyum atamak demokrasi değildir.” mesajını paylaştı.

NE OLMUŞTU?

DEM Parti’nin Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış, yürütülen bir soruşturma kapsamında Van’da gözaltına alınmasının ardından görevinden alındı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Akış’ın terör örgütü adını kullanarak sözde sorgulamalar yaptığı, terörist cenazelerini organize ettiği ve terör örgütü PKK adını kullanarak esnafı tehdit ettiği” belirtildi.

İçişleri Bakanlığı daha sonra, Hakkari Valisi’ni Hakkari Belediyesi’ne kayyum olarak atadı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir