Suudi Arabistan ‘kaçak hac’ ile mücadele için yeni uygulama başlattı

Suudi Arabistan, hac izni olmadan vizesiz Mekke’ye gelenlerle mücadele için yeni bir uygulama başlattığını duyurdu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Suudi Arabistan Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, “kaçak” hac ile mücadelede hac ibadetini düzenleyen yeni talimatların 4 Mayıs’tan itibaren uygulanmaya başlayacağı belirtildi.

Söz konusu uygulama Suudi Arabistan’da ikamet eden yabancı vatandaşlarla sınırlı olacak ve Mekke’ye girmek isteyenlerin önceden yetkili makamlardan yazılı izin almaları şart koşulacak.

Mekke kentine giden yollara kurulacak kontrol noktalarında izin belgesi olmayan kişilerin kente girişine izin verilmeyecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, konuyla ilgili olarak 1 Mayıs’ta yaptığı açıklamada halktan seyahat vizesi, işçi vizesi veya ticari vizeyle hacca götürme vaadinde bulunanlara itibar etmemelerini istemişti.

Bircan, “Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı bu sene hac vizesi haricindeki seyahat vizesi, işçi vizesi ve ticari vizeyle girenlerin yakalanmaları halinde ülkeden anında deport edileceğini bize iletti” uyarısında bulunmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir